Vysílání na počest významného data 17.11. 1989.

Ve studiu s moderátory Karlem Křížem a Alešem Svobodou proběhla diskuse s hosty Jaroslavem Kuchařem Janem Kubínem.

Další hosté přišli formou hlasu z telefonu, a to Jan Petránek, Cyril Hoschl, Karel Rýdl, Emil Páleš, Jan Brabec, Petr Havlíček, Dana Feminová, Petr Žantovský, Jaroslav Hauser, Libor Mikš, Marian Kechlibar, Boris Koroni, Marek Obrtel,… a mnozí další.

 

Záznam z vysílání České Konference – 16.11.2016

Vysílání nad rámec ravidelného dvoutýdenního cyklu bylo připraveno k nadcházejícímu výročí sametové revoluce. Datum 17. listopad 1989 se určitě  vryl pod kůži nejen generaci, která jej prožila v době mládí. Po více než čtvrt století je zajímavé vrátit se k atmosféře, která se tehdy vytvořila, ale i k tomu, co jsme mohli dále činit,  ale nečinili.  Jak tedy odpovědět, a to i v návaznosti na tehdejší dobu, na zatím neuzavřenou otázku „Kudy a jak dál?“.

Pořad moderovali pánové Karel Kříž a Aleš Svoboda. Hostů bylo skutečně mnoho. Živě ve studiu byli pánové Jaroslav Kuchař a Jan Kubín, které jste měli možnost poznat v některých z předešlých vysíláním. Postupně se po telefonu připojili na téma čtyř základních otázek mnozí další, např. Jan Petránek, Cyril Hoschl, Karel Rýdl, Emil Páleš, Jan Brabec, Petr Havlíček, Dana Feminová, Petr Žantovský, Jaroslav Hauser, Libor Mikš, Marian Kechlibar, Boris Koroni, Marek Obrtel, a mnozí další. Zkuste si je také zodpovědět:

  1. Jak jste prožívali den 17.11. 1989
  2. Jak vidíte situaci dnes z pohledu dneška?
  3. Co nás zřejmě čeká a co vidíte v budoucnu?
  4. Je možná změna věcí, které se zdály, že změnit nejdou?

Posluchači nasedli do pomyslného autobusu a nechali se svézt krajinou vzpomínek na tento historický mezník, který měl tak zásadní vliv na budoucí postkomunistické dějiny naší vlasti. Autobus virtuálně projížděl celou naší republikou, zajel dokonce i na Slovensko. Na každé zastávce “přistoupil“ některý z hostů, který se svěřil se svým pohledem na věc, současnými zkušenostmi i pohledy do dnů příštích. Jak vypadají kulisy dění v retrospektivě toto ohlédnutí se zpět? Byl zmapován pozitivní i negativní dopad událostí sametové revoluce.

Listopad obecně je pro náš národ zásadním měsícem, neboť i ve vzdálenější historii se projevoval jako období pozvedání hlav proti ideologii i jiným věcem nedobrým. V jakém stavu byly a jsou pomyslné silnice, kudy se s námi autobus našeho národa od těch dob ubírá? A kudy a kam vlastně jede celý svět?